DAY: |
CLUB: |
TIME: |
LOCATION: |
LEADER: |
Monday | Homework Club (Y7-Y11) | 3pm-4pm | Library | Mrs Sutton |
Art & Design GCSE Coursework Clinic (Y11) | 3pm-4pm | A21 | Ms D'Arcy | |
Chess Club (Y7-13) inc staff | 3pm-4pm | Library | Mrs Sutton | |
Tuesday | Interact Club (Y7 - Y13) | 12.15pm-1.50pm | MR5 | Mrs Summers |
Homework Club (Y7-Y11) | 3pm-4pm | Library | Mrs Sutton | |
Textiles GCSE Coursework Clinic (Y10 & Y11) | 3pm-4pm | D5 | Mrs Pantaleo | |
Warhammer Club (Y7-11) | 3pm-4pm | B3 | Mr McInally | |
Eco Club (Y7-13) | 3pm-4pm | B2 | Mr I Owen | |
Dungeons & Dragons (Y7-13) | 3pm-4pm | Library | Mrs Sutton | |
Wednesday | Kindness Club (Y7 & Y9) |
12.15pm-12.50pm | Library lobby |
Miss Corson Mrs Jenkins |
Silent Book Club All years & all staff |
12:15pm- 1:45pm |
Library |
Mrs Townsend |
|
Homework Club (Y7-11) |
2pm-3pm |
Library |
Mrs Townsend | |
Art Club (Y7 & Y8) |
2pm-3pm WEEK B only |
D1 | Mrs Hearfield | |
Christian Union Club (Y7-13) |
12.15-12.50pm 1.15-1.50pm |
N13
N15 |
Student Led | |
Thursday | Homework Club (Y7-Y11) | 3pm-4pm | Library | Mrs Townsend |
Lego Robotics (Y7-9) | 3pm-4.30pm | DT Block | Mr Dashwood | |
Art & Design GCSE Coursework Clinic (Y11) | 3pm-4pm | A21 | Ms D'Arcy | |
Graphics GCSE Coursework Clinic (Y10 & 11) | 3pm-4pm | A1 | Miss Carew-Gibson | |
Pokemon (Y7, 9 & 11) early lunch | 12.15pm-12.50pm | Library | Mrs Sutton | |
Community Club (Y7-13) | 3-4pm | B2 | Mrs Wakeley | |
Book Club (Sixth formers) |
3pm-4pm | B3 | Student Led | |
Friday | Journalling and Mindfulness Club (Y7-Y11) |
12.15pm-1.50pm | Library | Mrs Townsend |
Homework Club (Y7-Y11) | 3pm-4pm | Library | Mrs Townsend | |
Duke of Edinburgh Award - Drop in Clinic (Y9-Y13) | 3pm-4pm | Library | Mrs Townsend | |
Textiles GCSE Coursework Clinic (Y10 & Y11) | 3pm-4pm | D5 | Mrs Pantaleo | |
Starting 26th January 2024 | RE Revision Clinic Y11 | 3.10pm-4pm | N14 | Mrs Ward |
DAY: |
CLUB: |
TIME: |
LOCATION: |
LEADER: |
Monday | Brass Ensemble | 3pm-4pm | Main Hall | Student Led |
Saxophone Ensemble | 3pm-4pm | Main Hall | Student Led | |
Woodwind Ensemble | 3pm-4pm | M2 | Student Led | |
Tuesday | Concert Band | 3pm-4pm | Main Hall | Miss Billington and Mr Bonsell |
Senior Choir (Y9-Y13) | 3pm-4pm | Main Hall | Miss Roberts and Mr Heppell | |
String Ensemble | 2pm-3pm | Main Hall | Miss Billington | |
Thursday | Girls' Choir (Y9-Y13) | 3pm-4pm | Main Hall | Student Led |
Junior Choir (Y7-Y9) | 3pm-4pm | Main Hall | Miss Roberts | |
Friday | Swing Band | 3pm-4pm | Main Hall | Miss Billington |
Chamber Choir | 4pm-5pm | Main Hall | Mr Shadbolt |
DAY: |
CLUB: |
TIME: |
LOCATION: |
LEADER: |
Monday | Boys' Cricket (Y7 & 8) | 3pm-4pm | Astro Turf | Mr Martindale |
Girls' Cricket (Y7-10) | 3pm-4pm | Astro Turf | Mrs Morgan | |
Tennis (All years) | 3pm-4pm | Tennis Courts | Mr Morgan-Allen | |
Tuesday | Rounders (All years) | 3pm-4pm | School Field | Miss Berry & Miss Francis |
Softball (Yrs7-11) | 3pm-4pm | School Field | Mr Jarvis & Mr Morgan-Allen | |
Wednesday | Athletics Club (Y7-9) | 2pm-3pm | School Field | Mr Roberts |
Cheerleading Seniors | 3pm-4.30pm | Gym | Miss Berry, Miss Pratley & Mrs Smith | |
Tennis (Yrs7-9) | 2pm-3pm | Tennis Courts | Mr Burge | |
Thursday | GCSE PE clinic (theory Y11) | A13 | ||
Fitness Club | 3pm-4pm | Fitness Suite | Miss Corson | |
Friday | Athletics Club (Y10-13) | 3pm-4pm | School Field | Mr Roberts & Mr Morgan-Allen |
Cheerleading Juniors | 3pm-4.30pm | Gym | Miss Berry, Miss Pratley & Mrs Smith |
Updated Regularly